BLS156K112N424
BLS156K112N424
Part Number: BLS156K112N424
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Cornell Dubilier Knowles
Description: 15UF 1100VDC 42X45X35MM LS=37.5
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Voltage Rating - AC -
  • Termination PC Pins
  • Tolerance ±10%
  • Capacitance 15 µF
  • Ratings AEC-Q200
  • Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
  • Package / Case Radial - 4 Leads
  • Features 85C/85% Humidity
  • Voltage Rating - DC 1100V (1.1kV)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 5.1 mOhms
  • Lead Spacing 0.799" (20.30mm)
  • Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
  • Height - Seated (Max) 1.811" (46.00mm)
  • Size / Dimension 1.654" L x 1.378" W (42.00mm x 35.00mm)