BLS155K112H212
BLS155K112H212
Part Number: BLS155K112H212
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Cornell Dubilier Knowles
Description: 1.5UF 1100VDC 32X22X13MM LS=27.5
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Package / Case Radial
  • Capacitance 1.5 µF
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Voltage Rating - AC -
  • Termination PC Pins
  • Tolerance ±10%
  • Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
  • Ratings AEC-Q200
  • Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
  • Features 85C/85% Humidity
  • Voltage Rating - DC 1100V (1.1kV)
  • Size / Dimension 1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
  • Height - Seated (Max) 0.898" (22.80mm)
  • Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 21.9 mOhms