BLNDM250H
BLNDM250H
Part Number: BLNDM250H
Manufacturer: Hoff-Trex®
Description: CONN QC RCPT 16-14AWG M BLUE .25
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Gender Male
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Color Blue
  • Contact Material Brass
  • Contact Finish Tin
  • Insulation Fully Insulated
  • Termination Crimp
  • Terminal Type Standard
  • Wire Gauge 14-16 AWG
  • Tab Width 0.250" (6.35mm)
  • Tab Thickness 0.032" (0.81mm)
  • Insulation Diameter -
  • Length - Overall 0.906" (23.00mm)
  • Tab Length 0.303" (7.70mm)