BL2090B-10-F
BL2090B-10-F
Part Number: BL2090B-10-F
Product Classification: Power Line Filter Modules
Manufacturer: BLA ETECH, EMV EMC
Description: LINE FILTER 250VAC 10A CHASS MNT
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Approval Agency CE, cURus
  • Operating Temperature -25°C ~ 100°C
  • Filter Type Single Phase
  • Voltage - Rated DC -
  • Voltage - Rated AC 250V
  • Termination Style Quick Connect
  • Current 10 A
  • Configuration Two Stage
  • Applications Medical
  • Frequency - Operating DC ~ 400Hz
  • Inductance 16mH