BL2020B-20-F
BL2020B-20-F
Part Number: BL2020B-20-F
Product Classification: Power Line Filter Modules
Manufacturer: BLA ETECH, EMV EMC
Description: LINE FILTER 250VAC 20A CHASS MNT
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Approval Agency CE, cURus
  • Current 20 A
  • Operating Temperature -25°C ~ 100°C
  • Filter Type Single Phase
  • Configuration Single Stage
  • Voltage - Rated DC -
  • Voltage - Rated AC 250V
  • Termination Style Quick Connect
  • Applications Medical
  • Inductance 600µH
  • Frequency - Operating DC ~ 400Hz