BGS-ZM30CP4
BGS-ZM30CP4
Part Number: BGS-ZM30CP4
Product Classification: Photoelectric, Industrial
Manufacturer: Optex FA
Description: BGS SENSOR LED 10-300MM PNP M8
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Voltage - Supply 10V ~ 30V
  • Cable Length -
  • Response Time 500µs
  • Ingress Protection IP67
  • Light Source Red LED
  • Operating Temperature -25°C ~ 55°C (TA)
  • Connection Method Connector, M8
  • Sensing Distance 0.394" ~ 11.811" (10mm ~ 300mm)