BGS-ZM10P
BGS-ZM10P
Part Number: BGS-ZM10P
Product Classification: Photoelectric, Industrial
Manufacturer: Optex FA
Description: BGS SENSOR LED 10-100MM PNP 2M
  • Part Status Active
  • Connection Method Cable
  • Voltage - Supply 10V ~ 30V
  • Response Time 500µs
  • Cable Length 78.74" (2m)
  • Ingress Protection IP67, IP69K
  • Light Source Red LED
  • Operating Temperature -25°C ~ 55°C (TA)
  • Output Configuration PNP - Open Collector, Light-ON\Dark-ON
  • Sensing Method Background Suppression
  • Sensing Distance 0.394" ~ 3.937" (10mm ~ 100mm)