BGS-ZL10CN
BGS-ZL10CN
Part Number: BGS-ZL10CN
Product Classification: Photoelectric, Industrial
Manufacturer: Optex FA
Description: BGS SENSOR LASER 5-100MM NPN M8
  • Part Status Active
  • Voltage - Supply 10V ~ 30V
  • Cable Length -
  • Light Source Red (650nm)
  • Ingress Protection IP67
  • Response Time 250µs
  • Sensing Distance 0.197" ~ 3.937" (5mm ~ 100mm)
  • Adjustment Type Adjustable, 4-Turn Potentiometer
  • Operating Temperature -10°C ~ 50°C (TA)