BGS-DL30CP
BGS-DL30CP
Part Number: BGS-DL30CP
Product Classification: Photoelectric, Industrial
Manufacturer: Optex FA
Description: BGS LASER SENSOR 50-300MM PNP M8
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Voltage - Supply 10V ~ 30V
  • Cable Length -
  • Light Source Red (650nm)
  • Ingress Protection IP67
  • Operating Temperature -10°C ~ 40°C (TA)
  • Adjustment Type Adjustable, 4-Turn Potentiometer
  • Connection Method Connector, M8
  • Output Configuration PNP - Open Collector, Light-ON\Dark-ON
  • Sensing Method Background Suppression
  • Response Time 700µs
  • Sensing Distance 1.97" ~ 11.81" (50mm ~ 300mm)