BGC-D40-22-4-002
BGC-D40-22-4-002
Part Number: BGC-D40-22-4-002
Product Classification: Speakers
Manufacturer: Glass Acoustic Innovations Co. Ltd.
Description: SPEAKER 4OHM 5W TOP PORT 83DB
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Ingress Protection -
  • Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
  • Type General Purpose
  • Port Location Top
  • Shape Round
  • Technology Magnetic
  • Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL)
  • Termination Solder Eyelet
  • Material - Magnet Nd-Fe-B
  • Impedance 4 Ohms
  • Power - Max 15 W
  • Efficiency - Testing 500mm
  • Efficiency - dBA 83.00
  • Power - Rated 5 W
  • Frequency Range 10 Hz ~ 20 kHz
  • Material - Cone Glass Composite
  • Size / Dimension 1.567" Dia (39.80mm)