BG-12120F2
BG-12120F2
Part Number: BG-12120F2
Product Classification: Batteries Rechargeable (Secondary)
Manufacturer: BatteryGuy
Description: BATTERY LEAD ACID 12V 12AH
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Battery Chemistry Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
  • Capacity 12Ah
  • Voltage - Rated 12 V
  • Termination Style Spade, .250" (6.3mm)
  • Size / Dimension 5.95" L x 3.86" W x 3.70" H (151.1mm x 98.0mm x 94.0mm)