BFC-D45-7-32-012
BFC-D45-7-32-012
Part Number: BFC-D45-7-32-012
Product Classification: Speakers
Manufacturer: Glass Acoustic Innovations Co. Ltd.
Description: SPEAKR 32OHM 40MW TOP PORT 113DB
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Ingress Protection -
  • Type General Purpose
  • Port Location Top
  • Termination Solder Pads
  • Power - Max 100 mW
  • Shape Round
  • Technology Magnetic
  • Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL)
  • Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
  • Material - Magnet Nd-Fe-B
  • Power - Rated 40 mW
  • Impedance 32 Ohms
  • Height - Seated (Max) 0.291" (7.40mm)
  • Efficiency - Testing -
  • Efficiency - dBA 113.00
  • Frequency Range 10 Hz ~ 20 kHz