BFC-D40-22-1-002
BFC-D40-22-1-002
Part Number: BFC-D40-22-1-002
Product Classification: Speakers
Manufacturer: Glass Acoustic Innovations Co. Ltd.
Description: SPEAKER 1 OHM 3.5W TOP PORT 83DB
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Ingress Protection -
  • Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
  • Type General Purpose
  • Port Location Top
  • Shape Round
  • Technology Magnetic
  • Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL)
  • Termination Solder Eyelet
  • Impedance 1 Ohms
  • Material - Magnet Nd-Fe-B
  • Material - Cone Paper
  • Efficiency - Testing 500mm
  • Efficiency - dBA 83.00
  • Power - Max 8 W
  • Frequency Range 10 Hz ~ 20 kHz
  • Size / Dimension 1.567" Dia (39.80mm)
  • Power - Rated 3.5 W