BDFT250A
BDFT250A
Part Number: BDFT250A
Manufacturer: Hoff-Trex®
Description: CONN QC RCPT 16-14 AWG F .250
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Contact Material Brass
  • Color -
  • Contact Finish Tin
  • Gender Female
  • Insulation Non-Insulated
  • Termination Crimp
  • Terminal Type Standard
  • Wire Gauge 14-16 AWG
  • Tab Width 0.250" (6.35mm)
  • Tab Thickness 0.032" (0.81mm)
  • Insulation Diameter -
  • Tab Length 0.287" (7.30mm)
  • Length - Overall 0.598" (15.20mm)