BCR16CM-12LB#BB0
BCR16CM-12LB#BB0
Part Number: BCR16CM-12LB#BB0
Product Classification: TRIACs
Manufacturer: Renesas
Description: TRIAC 600V 16A TO220ABS
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Mounting Type Through Hole
  • Voltage - Off State 600 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
  • Package / Case TO-220-3
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 30 mA
  • Configuration Single
  • Triac Type Standard
  • Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 170A @ 60Hz