BCIV-S-12-BK
BCIV-S-12-BK
Part Number: BCIV-S-12-BK
Manufacturer: PFLITSCH
Description: T-CONNECTOR FOR CORRUGATED PIPES
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Color Black
  • Operating Temperature -40°C ~ 110°C
  • Material Flammability Rating UL94 V-2
  • Heat Protection -
  • Liquid Protection -
  • Environment Protection -
  • Type Wire Loom, Protective Hose
  • Type Attributes Convoluted, Corrugated
  • Length 164' (50.00m)
  • Abrasion Protection -
  • Diameter - Inside 0.472" (12.00mm)
  • Diameter - Outside 0.622" (15.80mm)
  • Material Polyamide (PA12), Nylon 12
  • Wall Thickness 0.012" (0.30mm)