BCAV-S-29-BK
BCAV-S-29-BK
Part Number: BCAV-S-29-BK
Manufacturer: PFLITSCH
Description: T-CONNECTOR FOR CORRUGATED PIPES
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Color Black
  • Material Flammability Rating UL94 V-2
  • Length 82.02' (25.00m)
  • Heat Protection -
  • Liquid Protection -
  • Environment Protection -
  • Type Wire Loom, Protective Hose
  • Type Attributes Convoluted, Corrugated
  • Abrasion Protection -
  • Material Polyamide (PA6), Nylon 6
  • Wall Thickness 0.016" (0.40mm)
  • Diameter - Inside 1.142" (29.00mm)
  • Diameter - Outside 1.358" (34.49mm)