BCAP3000 P300 K05
BCAP3000 P300 K05
Part Number: BCAP3000 P300 K05
Manufacturer: Maxwell Technologies
Description: 3.0V 3000F ULTRACAPACITOR CELL
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Height - Seated (Max) -
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Voltage - Rated 3 V
  • Lead Spacing -
  • Tolerance -
  • Operating Temperature -40°C ~ 65°C
  • Termination Screw Terminals
  • Package / Case Axial, Can - Screw Terminals
  • Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 65°C
  • Size / Dimension 2.390" Dia x 5.433" L (60.70mm x 138.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 0.23mOhm
  • Capacitance 3.14 F