BCAP0350 P270 S18
BCAP0350 P270 S18
Part Number: BCAP0350 P270 S18
Manufacturer: Maxwell Technologies
Description: CAP 350F 2.7V SNAP-IN
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Lifetime @ Temp. -
  • Termination PC Pins
  • Grade -
  • Qualification -
  • Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
  • Tolerance -
  • Operating Temperature -40°C ~ 65°C
  • Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Voltage - Rated 2.7 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 3.2mOhm
  • Height - Seated (Max) 2.520" (64.00mm)
  • Capacitance 350 F
  • Size / Dimension 1.311" Dia (33.30mm)