BCAP0025 P270 S12
BCAP0025 P270 S12
Part Number: BCAP0025 P270 S12
Manufacturer: Maxwell Technologies
Description: ULTRA CAP 2.7V 25F T/H BENT LEAD
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Lifetime @ Temp. -
  • Termination PC Pins
  • Grade -
  • Qualification -
  • Height - Seated (Max) 1.004" (25.50mm)
  • Package / Case Radial, Can
  • Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
  • Tolerance -
  • Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature -40°C ~ 65°C
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm
  • Voltage - Rated 2.7 V
  • Capacitance 25 F