BCAP0010 P270 S12
BCAP0010 P270 S12
Part Number: BCAP0010 P270 S12
Manufacturer: Maxwell Technologies
Description: ULTRA CAP 2.7V 10F T/H BENT LEAD
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Lifetime @ Temp. -
  • Termination PC Pins
  • Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
  • Grade -
  • Qualification -
  • Package / Case Radial, Can
  • Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
  • Tolerance -
  • Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
  • Capacitance 10 F
  • Operating Temperature -40°C ~ 65°C
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm
  • Voltage - Rated 2.7 V