BBBD-024G1063BCLI-C
BBBD-024G1063BCLI-C
Part Number: BBBD-024G1063BCLI-C
Manufacturer: Superior Tech
Description: PLUG BTB 0.4MM PITCH - 24 POS SM
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Number of Rows 2
  • Contact Finish Gold
  • Mounting Type Surface Mount
  • Number of Positions 24
  • Contact Finish Thickness Flash
  • Connector Type Plug, Outer Shroud Contacts
  • Pitch 0.016" (0.40mm)
  • Mated Stacking Heights 0.9mm
  • Height Above Board 0.025" (0.63mm)