BACA-012G1140NWLI-B
BACA-012G1140NWLI-B
Part Number: BACA-012G1140NWLI-B
Manufacturer: Superior Tech
Description: RECEPTACLE BTB 0.8MM PITCH - 12
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Number of Rows 2
  • Contact Finish Gold
  • Mounting Type Surface Mount
  • Contact Finish Thickness Flash
  • Number of Positions 12
  • Features Board Guide, Solder Retention
  • Connector Type Receptacle, Outer Shroud Contacts
  • Pitch 0.031" (0.80mm)
  • Mated Stacking Heights 3mm
  • Height Above Board 0.055" (1.40mm)