B30-81A-2B
B30-81A-2B
Part Number: B30-81A-2B
Product Classification: Emergency Stop (E-Stop) Switches
Manufacturer: Kacon
Description: 30MM E-STOP ROUND 2NC RED
  • Part Status Active
  • Features -
  • Termination Style Screw Terminal
  • Switch Function On-Off
  • Illumination Voltage (Nominal) -
  • Operating Temperature -25°C ~ 70°C
  • Mounting Type Panel Mount, Front
  • Current Rating (Amps) 20A (AC), 6A (DC)
  • Circuit DPST-NC
  • Reset Operation Twist
  • Voltage Rating - AC 440 V
  • Panel Cutout Dimensions Circular - 30.50mm Dia
  • Voltage Rating - DC 440 V