B30-27B-220VAC
B30-27B-220VAC
Part Number: B30-27B-220VAC
Product Classification: Pushbutton Switches
Manufacturer: Kacon
Description: 30MM ROUND 1NO 1NC 220VAC BLUE
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Circuit SPDT
  • Termination Style Screw Terminal
  • Actuator Marking No Marking
  • Switch Function On-Mom
  • Operating Temperature -25°C ~ 70°C
  • Mounting Type Panel Mount, Front
  • Color - Actuator/Cap Blue
  • Actuator Type Round, Button
  • Type Standard, Illuminated
  • Illumination Type, Color LED, Blue
  • Voltage Rating - AC 440 V
  • Illumination Voltage (Nominal) 220 VAC
  • Panel Cutout Dimensions Circular - 30.50mm Dia
  • Voltage Rating - DC 440 V