B30-17G-24VDC
B30-17G-24VDC
Part Number: B30-17G-24VDC
Product Classification: Panel Indicators, Pilot Lights
Manufacturer: Kacon
Description: 30MM LED PILOT LAMP GREEN 24VDC
  • Part Status Active
  • Features -
  • Termination Style Screw Terminal
  • Panel Cutout Shape Round
  • Lens Style Round with Flat Top
  • Millicandela Rating -
  • Wavelength - Peak -
  • Viewing Angle -
  • Lens Color Green
  • Type LED
  • Lamp Color Green
  • Ratings DC
  • Current 15mA
  • Voltage 24V
  • Lens Transparency Fresnel
  • Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Lens Size 25.00mm Dia
  • Panel Cutout Dimensions 1.20" (30.50mm)