B0603C0G100F500NTD
B0603C0G100F500NTD
Part Number: B0603C0G100F500NTD
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: EYang Technology
Description: MLCC SMD 0603 C0G 10pF Tol.1% 50
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Applications General Purpose
  • Voltage - Rated 50V
  • Tolerance ±1%
  • Lead Spacing -
  • Package / Case 0603 (1608 Metric)
  • Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
  • Temperature Coefficient C0G, NP0
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Capacitance 10 pF
  • Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)