AWIM322512D-6R8MTF
AWIM322512D-6R8MTF
Part Number: AWIM322512D-6R8MTF
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: AW Coil
Description: FIXED IND 6.8UH 1.9A 210MOHM SMD
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Type Molded
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Shielding Shielded
  • Package / Case 1210 (3225 Metric)
  • Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
  • Inductance 6.8 µH
  • Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
  • Inductance Frequency - Test 1 MHz
  • DC Resistance (DCR) 210mOhm Max
  • Supplier Device Package 1210
  • Current Rating (Amps) 1.9 A
  • Current - Saturation (Isat) 2.4A