AWIM252010D-1R5MTF
AWIM252010D-1R5MTF
Part Number: AWIM252010D-1R5MTF
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: AW Coil
Description: FIXED IND 1.5UH 3A 62MOHM SMD
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Type Molded
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Shielding Shielded
  • Current Rating (Amps) 3 A
  • Package / Case 1008 (2520 Metric)
  • Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
  • Inductance 1.5 µH
  • Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
  • Inductance Frequency - Test 1 MHz
  • DC Resistance (DCR) 62mOhm Max
  • Current - Saturation (Isat) 3.3A