AWIM201610D-2R2MTF-105R
AWIM201610D-2R2MTF-105R
Part Number: AWIM201610D-2R2MTF-105R
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: AW Coil
Description: FIXED IND 2.2UH 2.1A 115MOHM SMD
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Type Molded
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Shielding Shielded
  • Inductance 2.2 µH
  • Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
  • Inductance Frequency - Test 1 MHz
  • Current Rating (Amps) 2.1 A
  • Current - Saturation (Isat) 2.8A
  • DC Resistance (DCR) 115mOhm Max
  • Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)