AWIM201610D-100MTF
AWIM201610D-100MTF
Part Number: AWIM201610D-100MTF
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: AW Coil
Description: FIXED IND 10UH 0.7A 580MOHM SMD
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Type Molded
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Shielding Shielded
  • Inductance 10 µH
  • Current - Saturation (Isat) 1.1A
  • Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
  • Inductance Frequency - Test 1 MHz
  • DC Resistance (DCR) 580mOhm Max
  • Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
  • Package / Case 0806 (2016 Metric)
  • Supplier Device Package 0806
  • Current Rating (Amps) 0.7 A