AW24MCHL-SM
AW24MCHL-SM
Part Number: AW24MCHL-SM
Product Classification: RF Transceiver Modules and Modems
Manufacturer: Artaflex Inc.
Description: RF TXRX MOD ISM>1GHZ CHIP SMD
  • Mounting Type Surface Mount
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C
  • Memory Size -
  • Package / Case PCB Module
  • Data Rate 1Mbps
  • Voltage - Supply 2.4V ~ 3.6V
  • Serial Interfaces SPI
  • Power - Output 4dBm
  • Frequency 2.4GHz
  • RF Family/Standard General ISM > 1GHz
  • Modulation DSSS, GFSK
  • Antenna Type Integrated, Chip
  • Sensitivity -97dBm
  • Current - Receiving 18.4mA ~ 21.2mA
  • Current - Transmitting 20.8mA ~ 34.1mA