ATTINY84-20MU
ATTINY84-20MU
Part Number: ATTINY84-20MU
Product Classification: Microcontrollers
Manufacturer: Atmel
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type Surface Mount
  • Programmable Not Verified
  • Core Size 8-Bit
  • Speed 20MHz
  • Number of I/O 12
  • Oscillator Type Internal
  • Program Memory Type FLASH
  • Program Memory Size 8KB (4K x 16)
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V