ATTINY461V-10MU
ATTINY461V-10MU
Part Number: ATTINY461V-10MU
Product Classification: Microcontrollers
Manufacturer: Atmel
Description: IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32VQFN
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type Surface Mount
  • Programmable Not Verified
  • Core Size 8-Bit
  • Speed 10MHz
  • RAM Size 256 x 8
  • Oscillator Type Internal
  • Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type FLASH
  • Program Memory Size 4KB (2K x 16)
  • Number of I/O 16
  • EEPROM Size 256 x 8
  • Core Processor AVR
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V