ATS065T-P120
ATS065T-P120
Part Number: ATS065T-P120
Product Classification: AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Manufacturer: Adapter Technology
Description: 12V, 5A 60W AC desktop adapter
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Voltage - Output 12V
  • Operating Temperature 0°C ~ 40°C
  • Voltage - Input 100 ~ 240 VAC
  • Current - Output (Max) 5A
  • Efficiency 88%
  • Power (Watts) 60 W
  • Size / Dimension 4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)
  • Cord Length 60.2" (1.50m)