ATMV24V80V100MA1
ATMV24V80V100MA1
Part Number: ATMV24V80V100MA1
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: Analog Technologies, Inc.
Description: 24V 8W ISOLATED DC-DC POWER MODU
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Applications ITE (Commercial)
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Approval Agency -
  • Supplier Device Package -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Control Features -
  • Current - Output (Max) 100mA
  • Efficiency 78%
  • Type Isolated Module
  • Package / Case 5-DIP Module, 4 Leads
  • Voltage - Input (Min) 18V
  • Voltage - Input (Max) 36V
  • Voltage - Isolation 1.5 kV
  • Power (Watts) 8 W
  • Standard Number -
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)
  • Voltage - Output 1 80V