ATMEGA168-20MI
ATMEGA168-20MI
Part Number: ATMEGA168-20MI
Product Classification: Microcontrollers
Manufacturer: Microchip Technology
Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32VQFN
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type Surface Mount
  • Programmable Not Verified
  • Core Size 8-Bit
  • Speed 20MHz
  • Oscillator Type Internal
  • Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Connectivity I2C, SPI, UART/USART
  • Program Memory Type FLASH
  • Program Memory Size 16KB (8K x 16)
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V