ATM160T-P480
ATM160T-P480
Part Number: ATM160T-P480
Product Classification: AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Manufacturer: Adapter Technology
Description: 48V,3.3A 158.4 W Medical power s
Packaging: Retail Package
  • Part Status Active
  • Weight -
  • Polarization -
  • No Load Power Consumption -
  • Cord Length -
  • Region Utilized International
  • Form Desktop (Class I)
  • Input Type Cord (Sold Separately)
  • Voltage - Input 100 ~ 240 VAC
  • Applications Medical
  • Current - Output (Max) 3.3A
  • Operating Temperature -20°C ~ 40°C
  • Voltage - Output 48V
  • Power (Watts) 160 W
  • Efficiency Level VI
  • Output Connector Power DIN, 4 Pin
  • Standard Number 60601-1
  • Size / Dimension 7.20" L x 3.19" W x 1.65" H (183.0mm x 81.0mm x 42.0mm)