ATM0500M27K
ATM0500M27K
Part Number: ATM0500M27K
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: AZ Displays
Description: GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 5"
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Dot Size -
  • Display Mode Transmissive
  • Touchscreen -
  • Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
  • Controller Type -
  • Backlight LED
  • Background Color Black
  • Diagonal Screen Size 5" (127.00mm)
  • Interface MIPI
  • Viewing Area 110.60mm W x 67.40mm H
  • Display Type TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
  • Dot Pixels 800 x 480
  • Dot Pitch 0.05mm W x 0.14mm H