ATM036T-A240
ATM036T-A240
Part Number: ATM036T-A240
Product Classification: AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Manufacturer: Adapter Technology
Description: 24V, 1.5A 36W AC medical desktop
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Current - Output (Max) 1.5A
  • Operating Temperature 0°C ~ 40°C
  • Voltage - Output 24V
  • Voltage - Input 100 ~ 240 VAC
  • Applications Medical
  • Power (Watts) 36 W
  • Efficiency 87.4%
  • Size / Dimension 3.94" L x 1.97" W x 1.30" H (100.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
  • Approval Agency CB, CE, cUL, FCC, TUV, UL
  • Cord Length 86.6" (2.20m)