ATEC1-38-3.4A
ATEC1-38-3.4A
Part Number: ATEC1-38-3.4A
Product Classification: Thermoelectric, Peltier Modules
Manufacturer: Analog Technologies, Inc.
Description: DTMAX 74.5C 4.8V 3.4A 11.3W NON-
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -
  • Number of Stages 1
  • Height 3.60mm
  • Features Lead Wires, Non-Sealed
  • Current - Max 3.4 A
  • Delta Tmax @ Th 74.5°C @ 75.5°C
  • Size / Dimension Round - 24.00mm OD x 10.00mm ID
  • Qmax @ Th 11.3W @ 75.5°C
  • Voltage - Max 4.8 V