ATCW40-15S
ATCW40-15S
Part Number: ATCW40-15S
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: ARCH Electronics Corp
Description: 40W AC/DC OVCIV Module 15V
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 70°C
  • Voltage - Output 1 15V
  • Type Enclosed
  • Package / Case 4-DIP Module
  • Load Regulation ±1%
  • Features OVP, SCP
  • Current - Output (Max) 2.666A
  • Line Regulation ±0.5%
  • Approval Agency CE, EN, IEC, UL
  • Applications Industrial, ITE (Commercial)
  • Standard Number 62368-1
  • Size / Dimension 2.52" L x 1.80" W x 0.93" H (64.1mm x 45.6mm x 23.5mm)
  • Voltage - Input 90 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC