ATCV40-12S
ATCV40-12S
Part Number: ATCV40-12S
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: ARCH Electronics Corp
Description: 40W AC/DC OVCIII Module 12V
  • Part Status Active
  • Voltage - Output 1 12V
  • Type Enclosed
  • Efficiency 90%
  • Package / Case 4-DIP Module
  • Load Regulation ±1%
  • Features OVP, SCP
  • Line Regulation ±0.5%
  • Current - Output (Max) 3.333A
  • Size / Dimension 2.52" L x 1.80" W x 0.93" H (64.0mm x 45.6mm x 23.5mm)
  • Approval Agency CE, EN, IEC, UL
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
  • Voltage - Input 90 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC