ATCH30-5.1S
ATCH30-5.1S
Part Number: ATCH30-5.1S
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: ARCH Electronics Corp
Description: 30W AC/DC Power Module, 5.1V Out
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Type Enclosed
  • Package / Case 4-DIP Module
  • Efficiency 84%
  • Voltage - Output 1 5.1V
  • Current - Output (Max) 4.6A
  • Line Regulation ±1%
  • Features OVP, SCP
  • Approval Agency CE, EN, IEC, UL
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Load Regulation ±3%
  • Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
  • Voltage - Input 90 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
  • Size / Dimension 2.54" L x 1.78" W x 0.86" H (64.5mm x 45.4mm x 21.8mm)