ATC60W24V
ATC60W24V
Part Number: ATC60W24V
Product Classification: Industrial, DIN Rail Power Supplies
Manufacturer: ATC-Diversified Electronics
Description: POWER SUPPLY 60 WATT 24 VDC
  • Minimum Load Required -
  • Voltage - Output 1 24V
  • Current - Output (Max) 2.5A
  • Power (Watts) 60W
  • Features Universal Input
  • Voltage - Output 5 -
  • Efficiency 87%
  • Approval Agency CE, cULus
  • Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating)
  • Input Type AC or DC
  • AC Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • DC Voltage - Input (Max) 370V
  • Applications Industrial, ITE (Commercial)
  • DC Voltage - Input (Min) 127V
  • Standard Number 62368-1; UL 508
  • Size / Dimension 4.04" L x 1.69" W x 4.32" H (102.7mm x 43.0mm x 109.8mm)