ATC480W24V
ATC480W24V
Part Number: ATC480W24V
Product Classification: Industrial, DIN Rail Power Supplies
Manufacturer: ATC-Diversified Electronics
Description: POWER SUPPLY 480 WATT 24 VDC
  • Minimum Load Required -
  • Voltage - Output 1 24V
  • Features Universal Input
  • Current - Output (Max) 20A
  • Voltage - Output 5 -
  • Approval Agency CE, cULus
  • Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating)
  • Power (Watts) 480W
  • Efficiency 93.5%
  • Input Type AC or DC
  • AC Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • DC Voltage - Input (Max) 370V
  • Applications Industrial, ITE (Commercial)
  • DC Voltage - Input (Min) 127V
  • Standard Number 62368-1; UL 508
  • Size / Dimension 6.24" L x 2.36" W x 6.06" H (158.6mm x 60.0mm x 154.0mm)