ATC240W24V
ATC240W24V
Part Number: ATC240W24V
Product Classification: Industrial, DIN Rail Power Supplies
Manufacturer: ATC-Diversified Electronics
Description: POWER SUPPLY 240 WATT 24 VDC
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Voltage - Output 6 -
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Minimum Load Required -
  • Voltage - Output 1 24V
  • Current - Output (Max) 10A
  • Efficiency 93%
  • Features Universal Input
  • Voltage - Output 5 -
  • Approval Agency CE, cULus
  • Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating)
  • Power (Watts) 240W
  • Input Type AC or DC
  • AC Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • DC Voltage - Input (Max) 370V
  • Applications Industrial, ITE (Commercial)
  • DC Voltage - Input (Min) 127V
  • Standard Number 62368-1; UL 508
  • Size / Dimension 5.31" L x 1.97" W x 5.35" H (135.0mm x 50.0mm x 136.0mm)