ASTK-600-3KCB100B-PFF-T
ASTK-600-3KCB100B-PFF-T
Part Number: ASTK-600-3KCB100B-PFF-T
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: APSEMI
Description: CURRENT SENSOR IC 5PIN-CB
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
Specification
  • Number of Channels 1
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Accuracy ±1%
  • Voltage - Supply 3.3V
  • Current - Supply (Max) 12mA
  • Output Ratiometric, Voltage
  • Polarization Bidirectional
  • For Measuring AC/DC
  • Linearity ±0.2%
  • Response Time 1.5µs
  • Sensitivity 13.2mV/A
  • Sensor Type Open Loop
  • Supplier Device Package 5-CB
  • Current - Sensing ±100A