ARP120A6R
ARP120A6R
Part Number: ARP120A6R
Product Classification: Power Relays, Over 2 Amps
Manufacturer: Macromatic Industrial Controls
Description: ALTERNATING RELAY
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Contact Material -
  • Contact Form SPDT (1 Form C)
  • Coil Type Non Latching
  • Coil Insulation -
  • Mounting Type Socketable
  • Contact Rating (Current) 10 A
  • Seal Rating -
  • Must Release Voltage -
  • Coil Voltage 120VAC
  • Must Operate Voltage 102 VAC
  • Features Lighted Indicator
  • Termination Style Plug In, 8 Pin (Octal)
  • Switching Voltage 240VAC, 24VDC - Max
  • Relay Type Impulse
  • Operating Temperature -28°C ~ 65°C