ARM-120-AFE
ARM-120-AFE
Part Number: ARM-120-AFE
Product Classification: Power Relays, Over 2 Amps
Manufacturer: ATC-Diversified Electronics
Description: RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 120V
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Contact Material -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Termination Style Screw Terminal
  • Coil Type Non Latching
  • Coil Insulation -
  • Relay Type General Purpose
  • Contact Rating (Current) 10 A
  • Seal Rating -
  • Approval Agency UL
  • Must Release Voltage -
  • Operating Temperature -20°C ~ 55°C
  • Switching Voltage 120VAC - Nom
  • Coil Voltage 120VAC